AZILLANDO

jeb "Patvēruma Valsts''

Par politisko teātri…

Publicēts: 06.08.2014

autorsPolitteātra priekškars jau pacelts!

Pamazām tuvojas kārtējās Saeimas vēlēšanas. Politiskās partijas jau lielākā vai mazākā mērā uzsākušas savu priekšvēlēšanu kampaņu ar kārtējo pārgrupēšanos, jauniem un ne tik jauniem solījumiem, vīzijām, lozungiem, idejām, aicinājumiem, apgalvojumiem… Pēkšņi visas partijas ir sākušas domāt par tautu. Kā uz burvju mājienu visām partijām pēkšņi ir kļuvis skaidrs kā izvest Latvijas ekonomiku no krīzes, kā labot pieļautās kļūdas un kā panākt, lai tās nākotnē vairs neatkārtotos. Vēlētāji, lai arī visumā skeptiski, bet tomēr pamazām iesaistās šajā priekšvēlēšanu tirgū un sāk izvērtēt iespējamos kandidātus un partiju piedāvātās „valsts ekonomikas atveseļošanas” idejas. Viss iet savu parasto gaitu. Viss iet tā, kā tas gājis jau divdesmit gadus.
.

Iedomāsimies, ka es mežmalā ar visām saknēm saroku alkšņus. Aiznesu uz tirgu un kā vienīgais augļu koku tirgotājs piedāvāju visiem tos pirkt, stāstot cik jauki šie „bumbieru” stādi kādreiz ziedēs, kādus saldus un sulīgus augļus no tiem varēs iegūt. Vēl es iesaku katram pircējam ļoti rūpīgi izvērtēt šos stādiņus un izvēlēties no tiem priekš sevis pašus labākos, ar spēcīgāko sakņu sistēmu, ar taisnākajiem un veselīgākajiem stumbriem. Es gari un plaši skaidroju, cik liela nozīme augu augšanā ir spēcīgai sakņu sistēmai, kas jāņem vērā lai izvēlētos kociņu ar pareizāko zaru vainagu, slavēju šo stādiņu augsto salcietību…
.

.
Kad vēlāk dārzos no maniem pārdotajiem stādiem gaidīto bumbierkoku vietā lapos alkšņi, es jums teikšu, ka paši vien pie tā esiet vainīgi. Tā bija jūsu brīva izvēle. Vajadzēja rūpīgāk izvērtēt piedāvāto stādu materiālu! Un vispār, katrs dārznieks saņem tādu dārzu, kādu ir pelnījis. Pie visa vainīgs ir jūsu kūtrums, slinkums, neuzņēmība, apātija, latviešiem raksturīgā mentalitāte…
.

Kāda atšķirība ir manam aprakstītajam gadījumam no, jau divdesmit gadu garumā, mums piedāvātā partokrātiskā vēlēšanu farsa? Tikai viena. Augļu koku stādus nākamajā gadā jūs no manis vairs nepirksiet, bet vēlēšanu farsā turpināsiet piedalīties atkal un atkal, arvien no jauna „pērkot” tos pašus partiju piedāvātos „alkšņus” un naivi gaidot, ka no tiem „jūsu dārzā” ziedēs ābeles, bumbieres, ķirši. Vēl vairāk, jūs viens otram teiksiet , ka piedalīšanās šajā „pirkšanā” ir katra pilsoņa svarīgs pienākums, visīstākā demokrātijas izpausme. Jūs cits citu brīdināsiet, ka katrs, kurš atsakās piedalīties ir muļķis, jo šādā veidā viņš savas izvēles un pirkšanas tiesības faktiski nodod kādam citam, kurš tad noteikti izdarīs tādu izvēli, lai tieši viņa dārzs zaļotu, ziedētu un nestu varenu ražu.
.

Ņemot to visu vērā, es pievienojos mazākumam, kuri uzskata, ka pastāvošā vēlēšanu sistēma mūsu valstī ir jāmaina pašos pamatos. Situācija, kad deputātu kandidātus var izvirzīt tikai partijas un balsotājiem ir iespējams balsot nevis par atsevišķiem deputātu kandidātiem, bet gan tikai par partiju sastādītajiem sarakstiem – tā nav demokrātija. Partiju izvirzītajiem kandidātiem vienmēr pirmajā vietā būs savas partijas, tās sponsoru vai savas personīgās, nevis tautas intereses. Izvēli starp „mazāko ļaunumu”, nevar uzskatīt par izvēli. Arī ieviestā 5% barjera nav demokrātiska, jo to vēlētāju balsis, kas, nodotas par Saeimā neiekļuvušajām partijām, tiek pieskaitītas Saeimā iekļuvušajām partijām, par kurām šie vēlētāji nemaz nav balsojuši. Piedaloties vēlēšanās pēc līdzšinējiem, partokrātiskajiem principiem, nekādas izmaiņas uz labo pusi mūsu valsts pārvaldē vienkārši nav iespējamas.
.

Ir jāpiespiež valdībai mainīt vēlēšanu likumu (to gan laikam ir iespējams panākt tikai piedraudot ar vispārēju vēlēšanu boikotu), nevis jādomā par kuru partiju balsot! Piedalīties līdzšinējā vēlēšanu farsā ir tikpat muļķīgi un bezjēdzīgi, kā nosēsties pie viena galda ar rūdītiem blēžiem, spēlēt uz naudu ar viņu iezīmētām kārtīm un cerēt uz lielo vinnestu. Vēl vairāk, ja mēs piedalāmies šādās vēlēšanās, mēs ar to pašu būsim izteikuši savu atbalstu šai netaisnīgajai vēlēšanu sistēmai un radījuši papildus argumentu tās tālākai pastāvēšanai. Visu šo gadu garumā mēs esam pārliecinājušies, ka panākt mūsu tautai un valstij labvēlīgu rezultātu šādās vēlēšanās nav iespējams. Tāpēc katram, kurš, nepieprasīs Latvijā iedibinātās partokrātiskās vēlēšanu sistēmas vietā ieviest demokrātiskas vēlēšanas, bet paklausīgi ies piedalīties šajā vēlēšanu farsā, turpmāk tiešām būs jājūtas līdzatbildīgam par mūsu valsts tālāku izlaupīšanu un mūsu tautas iznīcināšanu.
.

Bet kādas ir jūsu domas? Vai kārtējo reizi piekritīsiet pirkt tos pašus alkšņus tikai tādēļ vien, ka šīs „alkšņu tirgošanas” procedūras pārtraukšana, kā jums tas tiek stāstīts, prasa lielus pārkārtojumus, kurus tik īsā laikā izdarīt nav iespējams?

Jānis Miezītis,
2010

 .

Rakstīt komentāru